ImageRadioamateri su poznati po svojem dugotrajnom radu na radiouređajima, ponajviše u natjecanjima koja nečesto traju i više od 24 sata. Problemi sa spavanjem i koncentracijom koji se javljaju uslijed dugotrajnog neprekidnog rada mogli bi biti rješeni korištenjem novog lijeka odnosno spreja za nos koji u sebi sadrži hormon orexin A. Upravo je taj hormon obećavajući kandidat za lijek kojim će se zamjeniti san i java. Ispitivanjima na majmunima pokazani su izuzetno dobri rezultati i to upravo na vremenskim relacijama koje su radioamaterima najzanimljivije - 30 do 36 sati. Ipak, za eventualnu komercijalnu primjenu orexina A proći će najmanje 10 godina. Kao moguće nuspojave spominje se vrlo jak porast apetita zbog povećanja hormona grelina, a šaljiviji komentari govore o orexinu A kao lijeku i za slučajeve anoreksije.

Dokle ovakvo slično rješenje ne dođe na police naših ljekarni možemo prevariti spavanje i koristeći dosad stvoreno znanje, a neke od zaključaka pročitajte u nastavku.

Kvalitet, a ne kvantitet. Bez obzira koliko vas je vaša majka savjetovala o tome kako trebate barem 8 sati spavanja dnevno, ukoliko niste umorni i ukoliko se ne možete istinski opustiti, vaše vrijeme spavanja biti će beskorisno.

Studije su pokazale kako dužina spavanja nije ono što nas nakon toga čini odmornima. Ključni čimbenik zapravo čini broj ciklusa spavanja koje uživamo. Svaki ciklus prosječno traje 90 minuta, a najbitnije faze su mu: 65 minuta normalnog spavanja (bez REM), 20 minuta REM (rapid eye movement - paradoksalno spavanje) spavanja, i zadnjih 5 minuta normalnog spavanja (bez REM). REM faze su kraće u prvim ciklusima spavanja (manje od 20 minuta), a duže u daljnjim ciklusima (duže od 20 minuta). Ukoliko spavamo prirodno bez budilica i drugih načina ometanja tada ćemo se probuditi nakon nekoliko ciklusa - dakle to može biti 4 i pol sata, 6 sati, 7 i pol sata ili 9 sati, a ne nakon čuvenih 7 ili 8 sati koji nisu faktori od 90 minuta. U razdoblju između dva ciklusa mi zapravo ne spavamo. To je recimo to tako zona sumraka iz koje ćemo ako nas ne probudi hladnoća, svijetlo, zvuk i sl. preći u idući ciklus. Osoba koja spava 4 ciklusa (6 sati) će biti puno odmornija od osobe koja je spavala 8-10 sati ali je bila ometana pri ciklusima spavanja.

Za postizanje cilja što kraćeg spavanja, a koje preporučuju i vrhunski sportaši - npr. jedriličari dugih regata, koristimo se tzv. polifaznim spavanjem. Polifazno spavanje je termin koji se koristi za opis alternativnih modela spavanja koje ima za cilj smanjiti vrijeme spavanja na 2 do 6 sata dnevno te dosegnuti bolju kvalitetu spavanja. To se postiže dijeljenjem spavanja u kratke periode od 15 do 30 minuta, te jednim dužim periodom (sat, dva, tri).

Jedna od najpoznatijih i najrigoroznijih metoda je Ubermanovo spavanje. Prema Ubermanovoj tablici spavanja vrijeme spavanja jedva prelazi 2 sata u danu, a to se postiže na način da se svakih 4 sata spava po 20 minuta.

Jedno od zanimljivijih i možda primjenjivijih načina da se brzo osvježite je rezultat istraživanja britanskog sveučilišta Loughborough prema kojemu je potrebna samo šalica kave i 15 minuta spavanja.

1. Tren prije spavanja ispijte kavu. Kofeinu treba neko vrijeme za putovanje kroz probavni trakt davajući vam dovoljno vremena da utonete u san prije nego li vas pogodi.

2. Zatvorite oči i opustite se.

3. Limitirajte svoje spavanje na 15 minuta. Pola sata spavanja može dovesti do inertnosti spavanja - gašenje predfrontalnog korteksa mozga a koji utječe na odluke. Sivoj materiji moglo bi biti potrebno narednih pola sata da se ponovno pokrene.

Ovakvi i slični načini nikako se ne preporučaju kao životni stil, već više kao pomoć u određenim situacijama i periodima kada spavanje morate što je više moguće ograničiti. 

Volite li duže spavati slijedeća informacija vam se zasigurno neće svidjeti. Brojni studiji pokazuju kako oni koji spavaju 8 ili više sati imaju kraći životni vijek od onih koji spavaju 6 do 7 sati.

U svakom slučaju: Laka vam noć!

Više informacija:
http://www.wired.com/science/discoveries/news/2007/12/sleep_deprivation
http://www.wikipedia.org - sleep deprivation, polyphasic sleeping
http://www.nhlbi.nih.gov/about/ncsdr