Klinac u Grčkoj sprijateljuje se preko radiovalova s vršnjakom iz Japana. Inženjer zrakoplovstva u Londonu sudjeluje u godišnjem natjecanju i izmjenjuje pozivne oznake s radioamaterima iz 100 zemalja tijekom jednog vikenda. U Louisiani volonteri održavaju komunikaciju među spasiocima tijekom poslijeuraganskog kaosa...
Ovaj skup zabave, službe društvu, prijateljstva i pogodnosti je glavni element radioamaterizma (ham radio). Izvorno porijeklo termina „ham“ se, čini se, izgubio. No postoji nekoliko teorija. Može biti kratica izgovaranja naziva „amateur radio“, ili se možda u počecima koristio kao uvreda. Radioamateri ulaze u ovaj hobi iz raznih razloga, ali svi imaju neko bazno znanje iz radio tehnologije, pravila i principa.
Radioamaterizam je za svakoga tko želi komunicirati s ostalima preko bežične tehnologije. Također, za svakoga koji voli eksperimentirati. Moguće je komunicirati s nekim u neposrednoj blizini, u istoj državi, po cijelom svijetu i čak s astronautima u svemiru!
U svijetu ima više od 2.5 miliona radioamatera.
Neki radioamateri za komunikaciju koriste Morseov kod. Drugi koriste glas. Signali Morseovog koda (izmjena dužih i kraćih tonskih segmenata) zbog svojih specifičnosti često prolaze tamo gdje glasovni signali ne mogu. Također, postoje razni digitalni oblici radioamaterskih komunikacija a radioamateri koriste radio modeme za komunikaciju s raznim računalnim mrežama.
Radioamaterske aktivnosti
Iako radioamaterski sustavi mogu odašiljati u svim smjerovima, radioamateri uglavnom ne koriste svoje sustave za odašiljanje poput nekog DJ-a na radiju (DJ odašilje, a tisuće ljudi sluša). Radioamateri uspostavljuju dvosmjernu komunikaciju među sobom, među grupama radioamatera ili slično. Kod većih uspostavljenih sustava komunikacije, na nivou grada, regije, države ili kontinenta koristi se kružni sustav komunikacije, gdje svi slušaju svakoga a svatko ima priliku nešto reći, odašiljati. Takve se mreže uspostavljaju i prilikom elementarnih nepogoda, nesreća i katastrofa za razmjenu terenskih informacija među radioamaterima.
Mnogi početnici, ali i iskusni hobisti koriste ručne radio uređaje. Također koriste FM repetitore, koje lokalni radio klub ili neka druga organizacija postavi na brdo u blizini. Tada repetitor služi kao „ponavljač“. Dakle, repetitor sluša signal, te ga onda šalje s brda u daljinu, koristeći svoju visinu i veću snagu te tako omogućuje radioamateru uspostavu veze na mnogo veću udaljenost.
Radioamaterski sateliti su vrh radioamaterske tehnologije. Radioamateri koriste svoje uređaje kada je satelit u povoljnom položaju iznad njih za vrlo daleke komunikacije.
U letjelicama svemirskih misija (Space Shuttle, Sojuz) svaki član posade ujedno ima i radioamatersku licencu, te ponekad (kad im to dnevni raspored dopušta) uspostavlja vezu s radioamaterima širom svijeta.
U slobodno vrijeme radioamateri širom svijeta razvijaju svoje sposobnosti, opremu i znanje kroz natjecanja. Kod većine natjecanja cilj je uspostaviti što više kontakata u određenom periodu (4, 12, 24, 48 sati ...). Tada se ovisno o opremi, iskustvu, geografskoj poziciji, visini i mnogim drugim faktorima može uspostaviti i nekoliko tisuća radio veza dnevno! Kako bi ostvarili što bolje rezultate radioamateri nerijetko odlaze na ekspedicije na obližnje brdo, otok ili pak neku egzotičnu i slabo zastupljenu državu.
Jedna od radioamaterskih grana je i Amaterska radiogonimetrija, popularni „lov na lisice“. To je vrsta orijentacijskog trčanja u prirodi, uz dodatak traženja sakrivenih odašiljača pomoću prijemnika-goniometra, uz pomoć topografske karte i kompasa.
Hamfest
Često se organiziraju radioamaterski skupovi – hamfesti. Hamfesti služe radioamaterima za druženje, razmjenu opreme i iskustava, sklapanje i dogovaranje zajedničkih projekata i slično. Na ovaj se način vrlo jednostavno i jeftino može doći do korištene radioamaterske opreme, računalnih dijelova, dobrih savjeta i ideja.
Kako početi?
Radioklubovi su najčešće ulazna vrata u svijet radioamaterizma. Početnici mogu koristiti opremu kluba za rad, pitati za pomoć ili savjet starije te tako napredovati u hobiju s minimalnim ulaganjima.
Radioklub Pazin je oduvijek otvoren novim članovima željnim upoznavanja radioamaterskog hobija ali i tehnike uopće.
izvor: electonics.howstuffworks.com
Radioklub Pazin, 19.07.2007.
Radioamaterizam, što je to?
- Detalji